2014 X-XII
Kontakt
tel. 691 350 731

jankowskidosejmu@gmail.com

Jestem na Facebooku
Stronę odwiedza:
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Mieszkańcy zadecydowali. Nie będę już państwa reprezentował w Radzie Miasta Grajewo. Osobom, które oddały na mnie swój głos serdecznie dziękuję, Panu radnemu Kazimierzowi Podlaskiemu gratuluję. Dziękuję tym, którzy wspierali moją kampanię i dobrym słowem zagrzewali do walki. Zachęcam do udziału w II turze wyborów na burmistrza Grajewa.

Grajewska Platforma Obywatelska poniosła klęskę w wyborach do rady miasta. Jako przewodniczący koła czuję się odpowiedzialny za ten wynik. Kończę działalność publiczną w Grajewie. O swojej przyszłości w grajewskiej PO zadecyduję w najbliższych dniach. Wszystkim kandydatom naszego komitetu dziękuję za zaangażowanie i gratuluję odwagi.

Czytelnikom dziękuję za odwiedziny mojej strony. Wzrost oglądalności każdego miesiąca był dla mnie ogromną motywacją. Przepraszam, że kończę jej prowadzenie, ale to nie ja o tym zadecydowałem. Przez jakiś czas blog zostanie aktywny, bo może być pomocny nowym radnym.

Dziękuję i żegnam!

Adam Jankowski

Radny Miasta Grajewo

w kadencji 2010-2014

 

Pozwólcie Państwo, że w przeddzień ciszy wyborczej swoje słowa skieruję głównie do wyborców zamieszkałych w moim okręgu, tj. mieszkańców ulic: Boczna, Chabrowa, Cicha, Jaśminowa, Józefa Piłsudskiego, Kasztanowa, Konwaliowa, Lawendowa, Miła, Miodowa, Partyzantów, Pocztowa, Rolna, Sadowa, Traugutta i Wrzosowa.

Każdy z Was otrzymał już moje sprawozdanie z działalności w latach 2010-2014 oraz ulotkę wyborczą ze zobowiązaniami w nowej kadencji. Znacie mnie Państwo, wiecie na co mnie stać, jakie mam zalety i wady. Wiecie z kim mi po drodze, a jakich zachowań nie toleruję.

Zawsze powtarzam, że Grajewo to moja pierwsza miłość. Od małego interesowałem się sprawami miasta, jego mieszkańców. Dni Grajewa były dla mnie świętem, a co dwa tygodnie chodziłem na mecze Warmii Grajewo. Nie wychowała mnie ulica, ale na Bocznej spędzałem najwięcej czasu - z kolegami i koleżankami urozmaicaliśmy sobie czas każdego dnia. Lasek kasztanowy, górka na stadionie, łąka na Sadowej i krzyżówka są jak z reklamy - chwilami, których kupić nie można. Za resztę można zapłacić kartą MasterCard.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat wiele się zmieniło na naszym osiedlu. Powstały nowe domy, wybudowano kościół, wytyczono nowe tereny pod zabudowę jednorodzinną. Dużo pracy przed nami, bo infrastruktura techniczna na starych i nowych ulicach pozostawia wiele do życzenia. Okręgi jednomandatowe sprawiają, że kandydaci na radnych przywiązują większą rolę do potrzeb swojej okolicy niż spraw ogólnomiejskich. W przypadku Grajewa to nie dziwi, bo w każdym okręgu brakuje gdzieś asfaltu, chodnika, skweru zieleni, placu zabaw itp.

Nasza okolica wymaga sporych nakładów finansowych i głównym zadaniem radnego będzie przekonanie do tego nowego burmistrza i innych członków rady miasta. Uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych między Sportową, Piłsudskiego, Braci Świackich i Partyzantów oraz między Sadową i Marii Konopnickiej zobowiązują władze miasta do wykupu gruntów pod nowe drogi i budowę podstawowej infrastruktury technicznej. Trzeba będzie znaleźć złoty środek między wydatkami na infrastrukturę nowych i starych ulic osiedla.

Na samym początku kadencji udostępniłem Państwu swój numer telefonu i adres e-mail. Nikomu nie odmówiłem spotkania. Na bieżąco informowałem o poczynaniach swoich, burmistrza i rady miasta. Wiele się nauczyłem, a zdobyte doświadczenie oraz wiedzę pragnę wykorzystać w działaniach na rzecz Mieszkańców Grajewa.

Proszę Państwa o kredyt zaufania na kolejne cztery lata.

 

To będzie ważna kadencja. Lata 2014-2018 wpiszą się w początek uruchamiania i wdrażania funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej. Krajowe i regionalne programy operacyjne są już gotowe.

Nominalnie wciąż najwięcej będziemy inwestować w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Nowy budżet to również inwestycje w miasta. Wsparcie otrzymają projekty związane z kompleksową rewitalizacją (w tym rewitalizacją społeczną), ekologicznym transportem miejskim, gospodarką niskoemisyjną. Samorządy województw będą zarządzać większą niż dotąd pulą europejskich pieniędzy. W latach 2007-2013 ok. 25 proc. wszystkich środków było wdrażanych przez samorządy, obecnie będzie to niemal 40 proc.

Niech te liczby uświadomią wszystkim wagę wyborów samorządowych 16 listopada. Zarówno na poziomie Grajewa, jak i wojewódzkim. Mało wiemy o działaniach sejmiku wojewódzkiego, bo nasz ostatni przedstawiciel (z ramienia Prawa i Sprawiedliwości) w ogóle nie przywiązywał wagi do reprezentowania Grajewa we władzach województwa, nie składał sprawozdań z własnej działalności, był radnym widmo. Pytany na sesjach rady miasta o sprawy Podlasia odpowiadał, że nic nie może, bo jest w opozycji.

Więcej…

 

Wielkimi krokami zbliża się dzień wyborów samorządowych. Słychać to w rozmowach ze znajomymi, sąsiadami, rodziną, w sklepie, szkole i kościele. Nikt nie jest pewny niczego, niepewność zawładnęła mieszkańcami.

Z tej niepewności narodziła się we mnie potrzeba podziękowań osobom, bez których nie byłbym w miejscu, w którym jestem. Bez ich mądrych wskazówek, życiowego doświadczenia i nonkonformistycznej postawy nie byłoby wielu moich decyzji.

Dziękuję Bogu za Pana Bronisława Chełmińskiego, za jego marzenia o Wielkim Grajewie. Zawsze wymaga od władzy więcej. Podzielam jego zdanie, że Grajewo nigdy nie miało władzy zdecydowanej, odważnej i dalekowzrocznej. Dla mnie jest żyjącą legendą, wzorem walki o ideały i prawdę. Chociaż jest politykiem z krwi i kości to jego przesłanie jest jasne: nie po­lityka po­winna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką.

Cztery lata współpracy z Panem Krzysztofem Jamrozym to dowód, że szyld zobowiązuje. Jamrozy, jak na Poznaniaka przystało, to prawdziwy liberał gospodarczy, dla którego praca i jasne zasady to klucz do sukcesu. Może nie wygląda, ale jest w nim duży pierwiastek społeczny. Grajewska Karta Dużej Rodziny to jego pomysł. Jeśli dane mi będzie ponownie zasiąść w radzie, to będzie mi Pana bardzo brakowało.

Więcej…

 

 

 

Ostatnie dwa dni to intensywny czas kampanii wyborczej. Dzień przed Świętem Niepodległości wręczaliśmy mieszkańcom Grajewa polskie flagi oraz pocztówki ze zdjęciem Placu Niepodległości sprzed I wojny światowej.

W miłej atmosferze spotkaliśmy się z kandydatami komitetu wyborczego Współpraca dla Grajewa oraz turystami z Torunia, których w szczególności zainteresowały sztalugi z wizją nowego centrum miasta.

W niedzielę kandydaci Platformy Obywatelskiej zachęcali do udziału w wyborach samorządowych na ulicy Ełckiej. Kandydatka na burmistrza Małgorzata Rogowska prezentowała mieszkańcom swoją wizję nowego śródmieścia.

GALERIA ZDJĘĆ


 

Kandydatkę na burmistrza Grajewa Małgorzatę Rogowską wspiera w kampanii Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna - polski polityk i przedsiębiorca. Poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. Od 2007 do 2009 wiceprezes Rady Ministrów i minister spraw wewnętrznych i administracji, od 2010 do 2011 marszałek Sejmu VI kadencji, w 2010 tymczasowo wykonujący obowiązki prezydenta RP.

 

Podczas ostatniej sesji radna Marta Gutowska zapytała burmistrza czy miasto planuje wydać kolejny numer Gazety Grajewskiej. Pytanie było o tyle zasadne, że ostatni numer ukazał się w maju tego roku (wcześniejszy w marcu).

Kierownik Referatu Strategii Rozwoju i Promocji Miasta Tomasz Strózik powiedział, że kolejny numer jest już w drukarni. Na pytanie o przyczyny takiej przerwy odpowiedział, że "uzależnione jest to od tematów, które dzieją się w mieście. Tylko i wyłącznie od tego".

Trzeci numer Gazety Grajewskiej ukazał się kilka dni temu. Jego nakład wynosi 3 tys. egzemplarzy, chociaż wcześniejsze wydania miały po 1,5 tys. sztuk. Z wypowiedzi kierownika wynika, że od maja do października niewiele się w mieście działo i nie było tematów do publikacji. Można się z tym zgodzić, bo w 2013 r. wydano 6 numerów Gazety Grajewskiej, ale z drugiej strony kierownik Strózik wystawił niezbyt pochlebną opinię swojemu szefowi. A wystarczyło przecież posłuchać sesyjnych sprawozdań burmistrza.

Więcej…

 

Szanowni Państwo,

kadencja Rady Miasta Grajewo 2010-2014 dobiegła końca. Przepracowane 4 lata w służbie społeczeństwu dają mi obraz oczekiwań i wymagań ludzi, którzy mnie wybrali. Bycie radnym to misja, wraz ze wszystkimi dobrymi i złymi doświadczeniami podczas wykonywania mandatu.

Nasza wytrwałość i konsekwencja są odpowiedzialne za sukcesy. W swojej pracy na rzecz Grajewa zawsze kierowałem się dobrem wspólnym. Nigdy nie zagłosowałem wbrew własnemu sumieniu i rozsądkowi.

Przyjmując mandat stałem się osobą publiczną, która jest poddana surowej ocenie w każdym aspekcie swojej działalności, zarówno przez grono współrządzących, jak i przez wyborców. Jestem dumny, że mogłem Państwa reprezentować w lokalnym samorządzie. Poddając się Waszej sprawiedliwej ocenie składam sprawozdanie z przebiegu mojej działalności w ciągu minionych 4 lat.


SPRAWOZDANIE 2010 - 2014

 

 

OBEJRZYJ SESJĘ RADY MIASTA GRAJEWO

29 X 2014 r.

(video)

 

Na skróty:

- pytania i interpelacje radnych - część 1 - od min. 8
- sprawozdanie burmistrza z działalności międzysesyjnej - część 1 - od min. 15
- informacja w sprawie oświadczeń majątkowych - część 1 - od min. 27
- opinia Prezesa Sądu Rejonowego w Łomży i informacja o podmiotach, w których będzie wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie-użyteczna - część 2 - od min. 11
- podjęcie uchwał - część 2 - od min. 22
zmiany w budżecie (dyskusja nt. dotacji dla Policji) - część 2 - od min. 25
wiatraki - część 2 - od min. 35
- sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta z działalności międzysesyjnej - część 3 - od min. 1
- odpowiedzi na zapytania i interpelacje - część 3 - od min. 8
zmiana technologii niecki basenowej, podjazd dla osób niepełnosprawnych w sali kinowej MDK, szpital zakaźny w Grajewie, dokumentacja wspólnot mieszkaniowych przeniesionych z administracji ZADM do TBS, działka na ul. Stefczyka, progi zwalniające na terenie Grajewa, pensje pracowników obsługi w grajewskich szkołach, usterki w budynkach ZADM, oświetlenie na ul. Lawendowej, przerwa w wydawaniu Gazety Grajewskiej
-podziękowania Stowarzyszenia "Kultura Niezależna" - część 4 - od min. 1
- wystąpienie mieszkańca Grajewa ws. przepełnionych pojemników na śmieci - część 4 - od min. 10
- informacja burmistrza nt. sytuacji w PEC - część 4 - od min. 15
- podsumowanie kadencji rady - część 4 - od min. 17

Porządek obrad

 

Z racji, że grajewskie portale ograniczyły listę kandydatów do rady miasta tylko do osób, które wykupują u nich reklamy, postanowiłem przedstawić Państwu wszystkich chętnych do objęcia mandatu radnego.

Ja polecam Państwu kandydatów zaznaczonych na pomarańczowo.

 

Okręg nr 1 - A. Mickiewicza, Akacjowa, Brzozowa, Grzybowa, Jeżynowa, Jodłowa, Ks. J.Popiełuszki, Leśna, Malinowa, Owocowa, Parkowa, Poziomkowa, Przekopka, Sosnowa, Strażacka, Świerkowa, Wierzbowa, 11-go Listopada

CHRZANOWSKI Henryk

lat 59, zam. Grajewo

Komitet Wyborczy PSL

STEFAŃSKA Monika

lat 32, zam. Grajewo

KW Prawo i Sprawiedliwość

GAJKO Izabela Maria

lat 27, zam. Grajewo

KW Platforma Obywatelska RP

RUCHLEWICZ Mariusz Piotr

lat 33, zam. Grajewo

KWW Moje Miasto Grajewo

DOBRZYCKI Zdzisław

lat 46, zam. Grajewo

KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność

KUKOWSKA Marzena Małgorzata

lat 44, zam. Grajewo

KWW Współpraca dla Grajewa

GUDEL Mateusz

lat 23, zam. Grajewo

KWW Lepsze Grajewo

WOJTKIELEWICZ Krzysztof

lat 46, zam. Grajewo

KWW Zorganizowani

 

 

Zobacz wszystkie okręgi

 

31 października na stronach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku opublikowana została lista rankingowa wniosków złożonych do Krajowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek).

Miasto Grajewo chciało w ramach tego programu wybudować nawierzchnię na ulicach Leśnej i Grzybowej. Na odcinek długości ponad 630 metrów burmistrz chciał pozyskać dotacje w wysokości 1 mln zł.

Grajewski wniosek znalazł się na dole tabeli. Na 57 wniosków gminnych był 51. Na dofinansowanie mogą na razie liczyć wnioski gmin, które zajęły miejsca od 1 do 27.  Z oceną 5,8 grajewski wniosek nie miał szans znaleźć się wyżej. Najlepiej oceniony wniosek (Gmina Sokółka) ma ocenę 24, a najniższa ocena to 4,2.

Już drugi raz nasze miasto starało się pozyskać pieniądze na przebudowę ulic Leśnej i Grzybowej. W 2013 r. grajewski wniosek również przepadł. Miasto wnioskowało wtedy o dotację w wysokości ponad 700 tys. zł. Wnioski nasuwają się same. Problemem nie jest niewystarczająca pula pieniędzy, ale źle przygotowany wniosek (dwukrotnie). Nie będzie 160 inwestycji Kiełczewskiego.

Lista rankingowa

fot. www.grajewo24.pl

 

Sprawa, którą poruszyłem na ostatniej sesji rady miasta dotyczy działki na skrzyżowaniu ulic Konopskiej i Stefczyka. Właściciel posesji nabył ją w 2010 r. i zgodnie z obowiązującym na tym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2009 r. wybudował dom, wykopał 29-metrową studnię głębinową, ustawił skrzynkę prądową.

Na zlecenie Urzędu Miasta wykonano w zeszłym roku dokumentację techniczną dla tego terenu pod przyszłe uzbrojenie. W dokumentacji projektant tak zaplanował pas drogowy ul. Konopskiej, że właściciel działki będzie zmuszony odsprzedać miastu część gruntu. Tym sposobem miasto chce uratować biegnący po lewej stronie, wzdłuż łąki, rów melioracyjny, a mieszkańcowi ulicy zabrać część i tak niedużej działki. Zapisy dokumentacji odbiegają od postanowień planu miejscowego.

Więcej…

 

Po raz czwarty Społeczny Komitet Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego organizuje kwestę na rzecz naszego starego cmentarza. W trakcie trzech zbiórek publicznych w latach 2011-2013 Komitet zebrał prawie 32 tys., co wraz z dodatkowymi wpłatami od sponsorów umożliwiło podjęcie pierwszych wymiernych działań, których efekty już są widoczne.

Dzięki hojności darczyńców poddano renowacji trzy żeliwne nagrobki z drugiej połowy XIX w., opracowano dokumentację konserwatorską remontu budynku Kaplicy Cmentarnej, odbyła się renowacja grobu por. Stanisława Strzelbickiego, sporządzono elektroniczną mapę najstarszej części cmentarza wraz z internetową wyszukiwarką pochowanych osób (http://cmentarz.grajewo.pl/). W tym roku przystąpiono do renowacji grobu Petrulewiczów z II poł. XIX w. i rozpoczęto remont kaplicy cmentarnej Wilczewskich z 1839 r.

Tak jak w ubiegłych latach, jako członek Komitetu będę kwestował na rzecz naszych nielicznych zabytków. Liczymy na Państwa zrozumienie i hojność. Ratujmy to, co pozostało!

 

54 sesje, 389 uchwał i 4 apele to efekt czteroletniej kadencji Rady Miasta Grajewo, która dzisiaj miała swoje ostatnie posiedzenie.

Dzisiejsze uroczyste zebranie miało głównie charakter podsumowujący, ale nie obyło się bez ważnych głosowań. Przy 6 głosach za, 11 przeciw i 3 wstrzymujących się odrzucono przedstawiony przez burmistrza Adama Kiełczewskiego projekt uchwały w sprawie odstąpienia od zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Grajewa. Tym samy rada zdecydowała o kontynuowaniu prac nad zmianą dokumentu, który ma umożliwić powstanie trzech wiatraków w granicach miasta. To nie oznacza, że inwestor dostał zielone światło na realizację inwestycji, bo nowa rada będzie jeszcze musiała zagłosować nad samą zmianą Studium.

Więcej…

 

Ostatnie wspólne posiedzenie komisji miejskich byłoby jednym z najnudniejszych w tej kadencji, gdyby nie dodany do porządku obrad punkt dotyczący wiatraków na terenie Grajewa.

W chwilę przed przyjęciem przez radnych całości porządku obrad, na salę wbiegł burmistrz Grajewa Adam Kiełczewski i zdyszanym głosem zawnioskował o dodanie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie odstąpienia od sporządzenia zmiany "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Grajewa". Zmiana Studium miała umożliwić budowę 3 wiatraków na terenie miasta. Radni zgodzili się dodanie nowego punktu.

Dyskusja nad projektem uchwały była bardzo krótka. Nikt nie chciał powtarzać już argumentów za i przeciw. Temat ciągnie się się od lipca 2010 r., bo to wtedy rada podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany Studium. Sam dokument kosztował miasto prawie 30 tys. zł. Po czterech latach burmistrz w końcu zdecydował się zakończyć temat. Jego zdaniem liczne protesty ze strony mieszkańców Grajewa są uzasadnione, dlatego zaproponował odstąpienie od sporządzenia zmiany Studium.

Więcej…

 

Ponad 25 kilogramów jabłek rozdaliśmy dzisiaj mieszkańcom Grajewa w ramach akcji wspierania polskich sadowników. Jabłka wraz ze swoją ulotką wręczała m.in. kandydatka na burmistrza Grajewa Małgorzata Rogowska.

GALERIA ZDJĘĆ

 

To będzie ostatnia sesja obecnej Rady Miasta Grajewo. Na wtorek zaplanowano ostatnie wspólne połączone posiedzenie komisji miejskich, a środę 54. sesję rady miasta.

Koniec kadencji to głównie informacje: o pozyskanych w 2014 roku środkach pozabudżetowych, o stanie realizacji zadań oświatowych, na temat działalności w w 2013 roku Grajewskiego Klubu „Zdrowie i Trzeźwość” oraz realizacji zadań Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2013 roku.

Oprócz tego radni pochylą się nad szeregiem zmian budżetowych zaproponowanych przez burmistrza miasta:

- wydatkowanie  4,8 tys. zł na Fundusz Wsparcia Powiatowej Policji w Grajewie na sfinansowanie 10 dodatkowych służb dla 20 funkcjonariuszy (Święta Bożego Narodzenia i noc sylwestrowa),

- zabezpieczenie środków w wysokości 18 tys. zł z przeznaczeniem na dotację dla Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Grajewie na 2014 rok,

Więcej…

 

Wczoraj Grajewo odwiedził Paweł Papke - siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej, poseł na Sejm VII kadencji. W parku przy ul. Wojska Polskiego Papke udzielił poparcia kandydatce na burmistrza Grajewa Małgorzacie Rogowskiej oraz ofiarował piłkę z własnym podpisem na cel charytatywny.

Gość poparł również inicjatywę Adama Tarnowskiego - kandydata na radnego, który zaproponował ujęcie w Budżecie Obywatelskim dla Grajewa budowy boiska siatkarskiego w parku. Następnie, wspólnie z naszymi kandydatami, zachęcał mieszkańców Grajewa do udziału w wyborach i oddania głosów na kandydatów Platformy Obywatelskiej.

W kadrze siatkarskiej Papke rozegrał 149 meczów (w latach 1996–2003), w tym 59 w Lidze Światowej (w latach 1998–2002). W 2010 roku Paweł Papke uzyskał mandat radnego Miasta Olsztyna. Był również opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyn, w której przekazywałem młodzieży szkolnej podstawowe zasady funkcjonowania struktur samorządowych. Jako poseł aktywnie działa w komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jest również wiceprzewodniczącym podkomisji stałej do spraw największych wydarzeń sportowych w Polsce. Zasiada także w Komisji Spraw Wewnętrznych.

GALERIA ZDJĘĆ

Więcej…

 

Otrzymałem odpowiedź z białostockiego Zakładu Linii Kolejowych w sprawie zniszczonego ogrodzenia na wysokości budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie. Okazuje się, że teren wzdłuż parkingu na ul. J. Popiełuszki jest własnością miasta. Kilka lat temu miasto pozyskało tę działkę w zamian za długi PKP. Informację potwierdziłem w grajewskim Urzędzie Miasta.

Urząd Miasta w lipcu wysłał do PKP pismo odnośnie uszkodzonego ogrodzenia. Mimo że działka jest miejska, ZLK stoi na stanowisku, że demontaż ogrodzenia jest niedozwolony ze względu na przepisy bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Do Grajewa miał przyjechać przedstawiciel kolei, aby obejrzeć teren i wypracować z władzami miasta porozumienie. Dokładny termin spotkania nie został ustalony. Póki co, PKP zadbało o swój płot i zamontowało przy kładce kolejowej i wzdłuż ulicy Popiełuszki nowe ogrodzenie z siatki.

fot. www.geoportal.gov.pl i PLK Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Zardzewiała metalowa ściana zlokalizowana wzdłuż ulicy Szkolnej (naprzeciwko ogrodzenia Cmentarza Parafialnego) zostanie zlikwidowana. Taką odpowiedź uzyskałem od  białostockiego oddziału Zakładu Linii Kolejowych. Pod koniec lipca wysłałem do ZLK wniosek o remont lub demontaż ściany (Żelastwo do malowania lub demontażu).

Najpierw PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie orzekł, że nie jest właścicielem tego ogrodzenia. Użytkownikiem gruntu jest Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku, który podejmie kroki w celu likwidacji zardzewiałego ogrodzenia. Ścianki od wielu lat są w opłakanym stanie. Szpecą przestrzeń miejską i stwarzają wrażenie zapomnianych przez właściciela.

Dzisiaj wysłałem do PKP kolejną prośbę. Tym razem zwróciłem uwagę na stan ogrodzenia kolejowego od strony ul. ks. J. Popiełuszki w Grajewie (naprzeciwko Starostwa Powiatowego). Betonowe ogrodzenie jest zniszczone, jego części spadają na chodnik na którym parkują samochody. Czekam na kolejne dobre wieści z Białegostoku.

Więcej…

 

Sytuacja w grajewskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej zmienia się jak w kalejdoskopie. Z członkostwa w Radzie Nadzorczej zrezygnował powołany tydzień temu przez burmistrza Adama Kiełczewskiego dr Andrzej Jackiewicz z Białegostoku.

W jego miejsce, na dzisiejsze posiedzenie rady nadzorczej burmistrz przywiózł kolejnego prawnika z Białegostoku - dra Artura Olechno (kolegę Jackiewicza z Katedry Politologii Uniwersytetu w Białymstoku). Olechno został powołany przez większość członków rady nadzorczej na jej przewodniczącego.

Firma ponosi koszty związane ze zmianami w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także koszty wizerunkowe. Przypomnijmy, że nadal trwa realizacja wielomilionowej inwestycji z pieniędzy Unii Europejskiej. Sytuacja jest napięta, bo załoga stoi murem za prezesem PEC-u i zarządem, a Kiełczewski za wszelką cenę dąży do spolaryzowania rady nadzorczej i w efekcie do odwołania prezesa.

W końcówce kadencji Adam Kiełczewski rozkłada w swoim gabinecie planszę z zabawkami i dokonuje na niej kolejnych ruchów. - Na tego naślę kumpla funkcjonariusza, drugiego przycisnę audytem, na kolejnego napiszę donos, a tego zrzucę z planszy - myśli.

Grajewo to nie plansza, a ludzie to nie zabawki!

fot. www.ulicazabawkowa.pl

 

To mój trzeci artykuł na temat problemu mieszkańców ulicy Dąbrowskiego, którzy mają swoje posesje przy gruntowym odcinku między ulicami Bema i Sportową. Przypomnijmy, że w tym roku ul. Sportowa doczekała się nawierzchni, ale na skrzyżowaniu z Dąbrowskiego zostało po staremu. Tym razem pojawiło się światło w tunelu.

Na sierpniowej sesji radni, w ramach zmian w budżecie, przekazali 20 tys. zł na utworzenie dokumentacji projektowej "Budowa nawierzchni i odwodnienia w ul. Dąbrowskiego (od ul. Sportowej do ul. Bema)". 19 września Urząd Miasta poinformował o wyniku zapytania ofertowego na opracowanie dokumentacji. Została wybrana oferta firmy NEOX sp. z.o.o. z Gdańska. Koszt sporządzenia dokumentu to 9,8 tys. zł. Pozostałe oferty mieściły się w granicach 10 tys. zł - 47 tys. zł.

Więcej…

 

Przepraszam, że artykuł nie wpisuje się w trwającą kampanię samorządową. Nie mniej traktuje on o równie ważnych sprawach, bo o naszym zdrowiu i pieniądzach.

Zachęcam Państwa do założenia konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Aby dostać się do bazy z informacjami o naszym leczeniu w ramach NFZ należy wejść na https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/user/reg/regadd@default+start, a następnie w formularzu rejestracyjnym wybrać Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ i postępować zgodnie z poleceniami w kolejnych krokach. Wybór warmińsko-mazowieckiego NFZ pozwoli nam odebrać kod aktywacyjny do konta w Delegaturze NFZ w Ełku przy ul. Chopina 15. To najbliższy punkt, gdzie możemy uzyskać kod do systemu.

Dlaczego warto mieć dostęp do konta ZIP? W Rejestrze Usług Medycznych zobaczymy całą historię leczenia wraz ze zrealizowanymi receptami od 2008 roku. W tych samych tabelkach wyświetla nam się koszt wizyt i recept oraz kwota refundacji. W innej zakładce zobaczymy  informację o naszym lekarzu rodzinnym i pielęgniarce, którzy są opłacani z naszej składki miesięcznym ryczałtem. Jakim? Warto sprawdzić. Co ważne, ZIP potwierdza nam również prawo do świadczeń. Jesteśmy wtedy pewni, że pracodawca opłaca nam składkę zdrowotną. Polecam!

 

Adam Kiełczewski, jako jednoosobowe zgromadzenie wspólników, odwołał dzisiaj z funkcji członka rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Grajewie Krzysztofa Zamojskiego - przewodniczącego rady. W zamian burmistrz wprowadził do rady nadzorczej prawnika z Białegostoku.

W czerwcu 2011 r., gdy Kiełczewski wprowadzał do rady Agnieszkę Piktel (prawnika z Ełku) oraz Krzysztofa Zamojskiego, mówił: - Ludzie ci zostali wymienieni, aby wnieść nowe spojrzenie na przyszłość i perspektywy działania spółki (e-grajewo.pl, 19.06.2011 r. - Zmiany w Radach Nadzorczych).

W listopadzie ubiegłego roku ze składu rady nadzorczej PEC został usunięty Bronisław Chełmiński z Grajewa. Jego miejsce zajął syn wójta Gminy Prostki.

W czerwcu Zamojski wstrzymał się w głosowaniu przy rekomendacji udzielenia zarządowi absolutorium. Aktualnie burmistrz zapewnił sobie większość w radzie nadzorczej, która może wystąpić o odwołanie zarządu lub członka zarządu. Przypomnijmy, że w czerwcu burmistrz zagłosował przeciwko udzieleniu absolutorium prezesowi Radosławowi Zolnikowi.

Więcej…

 

Nie zakończyłem jeszcze oceny kadencji burmistrza Adama Kiełczewskiego, a do wyborów pozostało już tylko 39 dni. Do oceny pozostała promocja i współpraca z Platformą Obywatelską. Dzisiaj promocja.

 

Promocja

Między promocją a propagandą jest cienka granica. Ta granica w Grajewie zatarła się. Wokół patronatu "Adama Kiełczewskiego Burmistrza Miasta Grajewo" (tak, w tej kolejności) narosło wiele anegdot i niewybrednych żartów. Szkoda, bo patronat to ważna sprawa. Jednak gdy bardziej ma promować samego patrona niż wydarzenie, to jego znaczenie maleje.

Promocję Grajewa zastąpiła autopromocja jego włodarza. Dajmy przykład stron internetowych administrowanych przez Urząd Miasta. Strona www.grajewo.pl po kosmetycznej zmianie jest bardziej przyjazna mieszkańcom, bo łatwiej jest znaleźć informacje dotyczące śmieci, Karty Dużej Rodziny, wydarzeń w mieście. Jednak od razu po prawej stronie rzuca nam się w oczy zadumane oblicze burmistrza. Zastępca burmistrza nie dorobił się zdjęcia w swojej zakładce.

Więcej…

 

W maju 2014 r. do rąk burmistrza Adama Kiełczewskiego trafiło pismo z Domu Pomocy Społecznej przy ul. dra Tadeusza Nowickiego w Grajewie.

Autorzy pisma proszą w nim o ujęcie w budżecie miasta na 2015 rok inwestycji polegającej na remoncie nawierzchni drogi dojazdowej do budynku DPS-u. Droga znajduje się między ogrodzeniem DPS a budynkiem komunalnym przy ul. Nowickiego 3.

Jak piszą wnioskodawcy obecny dojazd gruntowy jest w złym stanie, w okresach roztopów dojazd do posesji DPS jest utrudniony, zalegające błoto powoduje trudności w korzystaniu z dojazdu oraz w dojściu do komunalnych budynków gospodarczych. Z drogi korzysta pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja, niepełnosprawni mieszkańcy DPS i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie. Droga ma 4 metry szerokości i 90 metrów długości. Koszt jej utwardzenia z kostki betonowej szacowany jest na 65 tys. zł.

W czerwcu br. DPS otrzymał odpowiedź, że realizacja tego zadania zostanie uwzględniona przy projektowaniu budżetu miasta na rok 2015.

Pomimo że autorzy pisma zwracali się o pomoc zarówno do burmistrza, jak i rady miasta, to radni nie otrzymali go ani w maju, ani w późniejszym terminie. Szkoda, bo grajewski budżet był od tego czasu 3-krotnie nowelizowany. Co więcej, na ostatniej sesji naczelnik Rosińska podała informację, że z oszczędności po przetargach zostało ok. 170 tys. zł.