2014 VII-IX
Kontakt
tel. 691 350 731

jankowskidosejmu@gmail.com

Jestem na Facebooku
Stronę odwiedza:
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Wczorajsza sesja należała do jednych z najspokojniejszych w mijającej kadencji Rady Miasta Grajewo. Chociaż na każdym kroku słychać rozmowy o kandydatach, listach, kampanii, to ku zdziwieniu publiczności radni nie wykorzystali sesji do autoreklamy. Sam jestem zdania, że skoro obecny burmistrz nie rozwiązał dziesiątek problemów przez 4 lata, to nie zrobi tego w przeciągu 46 dni.

Na samym początku, na wniosek burmistrza Kiełczewskiego, z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący powołania nowej spółki - Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Na zeszłotygodniowym spotkaniu z przedsiębiorcami, na sali obecni byli tylko burmistrz, pracownicy Urzędu Miasta i radni. Nie pojawił się ani jeden zainteresowany poręczeniami przedsiębiorca.

Radni wygasili mandat Waldemarowi Wieczorkowi. Pełniący obowiązki dyrektora MOPS podziękował wszystkim za współpracę i pożyczył powodzenia w wyborach samorządowych.

Więcej…

 

Są pieniądze na budowę trasy S61 (czyli tzw. ViaBaltici)! Wczoraj w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku podpisano kontrakt terytorialny dla województwa podlaskiego.

Kontrakt na kwotę 18,5 mld zł podpisał Zarząd Województwa Podlaskiego z marszałkiem Jarosławem Dworzańskim na czele, a ze strony rządowej wiceminister Iwona Wendel podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Uroczystość podpisania kontraktu odbyła się w obecności Andrzeja Halickiego ministra administracji i cyfryzacji, europoseł Barbary Kudryckiej, posłów Bożeny Kamińskiej i Roberta Tyszkiewicza, wojewody podlaskiego Macieja Żywno, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, burmistrzów, starostów, radnych.

Kontrakt zawiera listę priorytetowych inwestycji dla województwa. Wśród nich znalazła się budowa S61, od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk do obwodnicy Augustowa (w tym obwodnica Łomży). Nowa trasa S61 będzie naturalną obwodnicą Grajewa. Tak jak w 2007 roku zdecydowano o wpisaniu obwodnic Szczuczyna, Stawisk i Bargłowa Kościelnego w ramy finansowe Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, tak teraz w końcu potwierdzono źródło finansowania dla budowy Via Baltici.

Więcej…

 

Jak zrewitalizować centrum miasta, w jaki sposób promować Grajewo i dlaczego w Białymstoku jest czysto mówił podczas poniedziałkowego spotkania programowego PO poseł Aleksander Sosna. W latach 2006-2014 Sosna był wiceprezydentem Białegostoku nadzorującym departamenty architektury, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej oraz Departament Obsługi Mieszkańców.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu konsultacji pn. Grajewo 2020, służących wypracowaniu programu wyborczego Platformy Obywatelskiej w Grajewie. Aleksander Sosna opowiedział o przeszkodach jakie pojawiły się przy przebudowie ul. Lipowej i Rynku Kościuszki w Białymsotku. Mówił o zachętach podatkowych dla właścicieli kamienic znajdujących się w pobliżu rynku. Małgorzata Rogowska, kandydatka na burmistrza Grajewa oraz do sejmiku województwa podlaskiego, zapowiedziała, że będzie starała się o udział Grajewa w pilotażu Narodowego Programu Rewitalizacji Miast.

Więcej…

 

Jutro i w poniedziałek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta zbiorą się grajewscy radni. Tematy:

- Radni wygaszą mandat radnego Waldemara Wieczorka. Dwa miesiące przed wyborami radny został pełniącym obowiązki dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Burmistrz Adam Kiełczewski będzie próbował drugi raz przekonać radnych do powołania Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Miesiąc temu radni zobowiązali burmistrza do podjęcia działań na rzecz porozumienia gminnego w celu powołania funduszu, a następnie negatywnie zaopiniowali przedłożony przez burmistrza projekt uchwały. Kapitał zakładowy nowej spółki miałby wynieść 150 ty. zł. Zarząd spółki ma składać się z z prezesa, a rada nadzorcza z 3 członków.

- Zakład Administracji Domów Mieszkalnych dzięki zmianom w statucie będzie mógł wykonywać remonty, konserwację obiektów i urządzeń infrastruktury, stanowiących własność miasta w zakresie dróg, ulic, mostów, placów, organizacji ruchu drogowego, targowisk, zieleni miejskiej i zadrzewień.

- Radni będą obradować nad programem zdrowotnym w zakresie szczepień ochronnych przeciwko grypie, który ma objąć mieszkańców Grajewa w wieku powyżej 65 roku życia.

- Zmiany w budżecie dotyczą między innymi fontanny w Parku Wolności przy ul. Strażackiej. Radni nie zostali jeszcze zapoznani z formą i wyglądem fontanny.

 

W niedzielę 21 września podlaska PO zaprezentowała swoich kandydatów do samorządu, którzy wystartują w tegorocznych wyborach.

Na białostockim Rynku Kościuszki zaprezentowała się m.in. Małgorzata Rogowska - nasza kandydatka na burmistrza Grajewa. Krótko przedstawiła dwa priorytety dla Grajewa - przystąpienie do pilotażu w ramach Narodowego Programu Rewitalizacji Miast oraz działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Małgorzata Rogowska jest także kandydatką do sejmiku województwa podlaskiego.

W poniedziałek, w Parku Wolności, odbędzie konferencja podsumowująca 4 lata działalności grajewskich radnych PO, podczas której zaprezentują się także kandydaci na burmistrzów Grajewa i Rajgrodu - Małgorzata Rogowska i Sławomir Obrycki.

GALERIA ZDJĘĆ

Małgorzata Rogowska z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno, posłem Robertem Tyszkiewiczem, szefową Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares" Anną Naszkiewicz i marszałkiem województwa Zygmuntem Dworzańskim

Podczas dzisiejszej konferencji z Małgorzatą Rogowską i posłem Robertem Tyszkiewiczem

 
f
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

zaprasza mieszkańców Grajewa i powiatu grajewskiego

na otwarte spotkanie programowe
w ramach cyklu konsultacji pn. Grajewo 2020


Gościem spotkania będzie

Aleksander Sosna

poseł na Sejm RP, od 2006 r. do 2014 r. wiceprezydent Białegostoku nadzorujący departament architektury, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej oraz Departament Obsługi Mieszkańców, w latach 2010-2014 społeczny doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

22 września (poniedziałek), godz. 18.00

Grajewo, Restauracja Folkowa, ul. Kopernika 45
 

Kilkuletnia batalia mieszkańców ulicy Lawendowej o montaż lamp ulicznych kończy się sukcesem. Inwestycja dobiega końca i na dniach ulica zostanie oświetlona. Z oświetlenia skorzystają również mieszkańcy krótkich poprzecznych uliczek: Chabrowej i Jaśminowej. Cała okolica będzie bezpieczniejsza.

To przykład skutecznego zaangażowania mieszkańców w sprawy swojego osiedla. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku trudno było przewidzieć tak pozytywny finał przedsięwzięcia. Władze miasta odmawiały ujęcia inwestycji w budżecie miasta na 2014 r. Burmistrz argumentował, że wiele ulic w Grajewie nie posiada lamp - ulic bardziej zamieszkałych. W grudniu 2013 r. do podjęcia decyzji przekonało burmistrza przykre wydarzenie. Kolejny raz z rzędu dokonano na tej ulicy włamania do mieszkania. Obecność mieszkańców na posiedzeniu komisji budżetowej i przychylność radnych dla wprowadzenia do budżetu nowego zadania inwestycyjnego dały dobry efekt.

O sytuacji na Lawendowej pisałem w październiku (Lawendowa w ciemnościach), listopadzie ("Dramatyczne pisma wpływają do Urzędu często") oraz styczniu (Lawendowa będzie oświetlona).

 

Powracam do oceny 4-letniej kadencji burmistrza Adama Kiełczewskiego.

Dzisiaj na warsztat biorę kulturę, rozrywkę i współpracę międzynarodową. Następna będzie promocja.

 

Kultura, rozrywka i współpraca międzynarodowa

Zacznę od końca i wyjaśnię dlaczego do jednego worka wrzucam współpracę międzynarodową oraz szeroko pojętą kulturę. Za kadencji burmistrza Kiełczewskiego Grajewo stało się miastem partnerskim dla rosyjskiego Gusiewa oraz litewskich Oran. O ile ta pierwsza nazwa gdzieś obiła się grajewiakom o uszy, o tyle ta druga wcale. O współpracy z rosyjskim miastem wiemy, że burmistrz Grajewa był na obchodach Dniach Gusiewa, a burmistrz Gusiewa na Dniach Grajewa, Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” śpiewał i tańczył w Rosji, a w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert w wykonaniu artystów z miasta partnerskiego. I na tym generalnie ta współpraca polegała. Na samym początku były jeszcze próby wspólnego pozyskania pieniędzy na projektor cyfrowy 3D do grajewskiego kina, ale temat był tak mętny, że od początku można było wątpić w powodzeni misji dyrektor MDK Danuty Klimowicz.

Więcej…

 

W poniedziałek obchodziliśmy 70. rocznicę bitwy na Osowych Grzędach. 8 września 1944 roku na terenach byłej wsi Grzędy, miała miejsce bitwa 9. Pułku Strzelców Konnych AK pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki ps. Grom (jego imieniem nazwana jest ulica w Grajewie) a armią generała Friedricha Hossbacha. W bitwie tej zginęło ok. 1500 Niemców i 110 partyzantów, w tym sam dowódca. Była to największa bitwa partyzancka na Białostocczyźnie.

Obchody swoim patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Na miejscu walk odbyły się główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości z całej Polski. Dla upamiętnienia bohaterskich walk partyzantów, co roku pod pomnikiem odbywa się Apel Poległych. Na zakończenie uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na żołnierską grochówkę.

Więcej…

 

Wczoraj Rada Platformy Obywatelskiej w powiecie grajewskim zatwierdziła kandydatów w wyborach do samorządu terytorialnego.

Naszą kandydatką na burmistrza Grajewa jest Małgorzata Rogowska - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, właścicielka pracowni projektowej "Architekt" działającej na lokalnym rynku 20 lat. Pani Małgorzata jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Podlaskiego Okręgu Izby Inżynierów Budownictwa. Jest członkiem Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Grajewie. Prywatnie matka dwóch dorosłych córek, również architektek.

 

Mieszkańcy Placu Niepodległości proszą władze miasta o przesunięcie granicy jednej z działek na ul. Dolnej.

Miasto planuje sprzedać działkę z adresem ul. Dolna 1. Dzisiaj stoi na niej budynek, który uległ jakiś czas temu pożarowi. Rodziny zamieszkujące obiekt zostały przeniesione, a plac zostanie sprzedany. Nowy właściciel zapewne wyburzy stary budynek, ale mieszkańcom zależy przede wszystkim na przesunięciu granicy działki tak, aby można było wybudować na przeciwko ich posesji szeroki chodnik lub zatokę postojową.

W piśmie do radnych argumentują swoją prośbę tym, że w związku z nasilającym się ruchem samochodów na ul. Dolnej, zakręt jest zagrożeniem podczas wjazdu i wyjazdu samochodów z garaży. Kiedyś mieszkańcy mieli możliwość parkowania samochodów (w tym dostawczych) od strony Placu Niepodległości. Po modernizacji skrzyżowania jest to niemożliwe. Ponadto przypominają, że w tym miejscu dochodzi do zarysowań samochodów zaparkowanych przed domami oraz niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Piszą również, że rozpędzony samochód wjechał kiedyś do jednego z garaży.

Podczas ostatniej sesji poruszyłem tę sprawę i poprosiłem burmistrza o ustosunkowanie się do pisma. Burmistrz nie widział jeszcze pisma, bo było ono skierowane tylko do radnych. Z informacji, które uzyskałem wynika, że o obawach mieszkańców już od jakiegoś czasu wie zarówno burmistrz Kiełczewski, jak i zastępca Zygmunt Kruszyński. Czekam na pisemną odpowiedź na interpelację.

 

W ubiegłą środę odbyła się 52. sesja Rady Miasta Grajewo. Poruszone tematy:

- Na wniosek burmistrza radni wycofali z porządku obrad punkt dotyczący powołania Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Dwa dni wcześniej, podczas posiedzenia komisji, tylko 4 radnych było za powołaniem nowej spółki miejskiej.

- Burmistrz odbył spotkanie z nowym szefem łomżyńskiego PKS, który zadeklarował bardziej owocną współpracę w zakresie zmiany wizerunku dworca autobusowego. Burmistrz Kiełczewski wspomniał nawet, że nowy dyrektor przeprosił za obecny stan dworca przy ul. J. Popiełuszki. Nadal jednak PKS nie uiściło Miastu opłaty za bezumowne korzystanie z terenu, na którym jest zlokalizowany dworzec.

- Budowa basenu nieznacznie się opóźnia. Wykonawca zadeklarował nadrobienie opóźnień do 10 września. Budowa Muzeum Mleka przebiega zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym.

- Już wkrótce Cmentarz Parafialny może zostać podłączony do miejskiego wodociągu. W tej sprawie odbyło się spotkanie prałata Czesława Oleksego z burmistrzem i dyrektorem ZWiK.

Więcej…

 

 

OBEJRZYJ SESJĘ RADY MIASTA GRAJEWO

27 VIII 2014 r.

(video)

 

Na skróty:

- pytania i interpelacje radnych - część 1 - od min. 9
- sprawozdanie burmistrza z działalności międzysesyjnej - część 1 - od min. 15(temat dworca autobusowego - min. 34)
- podziękowania skierowane do zastępcy burmistrza przez mieszkankę os. Broniewskiego - część 2 - od min. 1 (koncert życzeń)
- podjęcie pozostałych uchwał - część 2 - od min. 8
- dyskusja nt. zajęcia stanowiska przez Radę Miasta odnośnie budowy wiatraków - część 2 - od min. 31
- sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta z działalności międzysesyjnej - część 3 - od min. 1
- odpowiedzi na zapytania i interpelacje - część 3 - od min. 7
kara za wycinkę drzew na działce przy ul. Ełckiej, impreza Pożegnanie Lata, próg zwalniający na ul. Sadowej, sprawa pani Wiesi z Urzędu Miasta, koszty nowego oznakowania, pismo mieszkańców Placu Niepodległości, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów za kościołem MBNP, zajęcie pasa drogowego przez MEDICUS, bezpańskie psy

Kopiowanie i rozpowszechnianie treści artykułów wymaga zgody właściciela strony.

Porządek obrad

 

 

OBEJRZYJ SESJĘ RADY MIASTA GRAJEWO

29 IX 2014 r.

(video)

 

Na skróty:

- pytania i interpelacje radnych - część 1 - od min. 5
- sprawozdanie burmistrza z działalności międzysesyjnej - część 1 - od min. 9
- Informacja Kierownika Biura Powiatowego ARiMR o zasadach pomocy beneficjentom ARiMR - część 1 - od min. 22
- odpady zielone - częstotliwość odbioru - część 1 - od min. 29
- podjęcie uchwał - część 2 - od min. 8
- zmiany w budżecie (dyskusja nt. oświetlenia na ul. Świerkowej) - część 2 - od min. 16
- sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta z działalności międzysesyjnej - część 3 - od min. 8
- odpowiedzi na zapytania i interpelacje - część 3 - od min. 13
zagospodarowanie terenu po starej targowicy, inwestycja PEC, zaległości szpitala wobec ZWiK, pojemniki na śmieci na os. Południe 73
- list pożegnalny Komendanta Powiatowego Policji w Grajewie - część 3 - od min. 23

Kopiowanie i rozpowszechnianie treści artykułów wymaga zgody właściciela strony.

Porządek obrad

 

W środę Rada Miasta Grajewo wyraziła zgodę na powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Grajewo.

Rada będzie pełniła rolę reprezentacji grajewskiej młodzieży. Jej celem będzie uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

W wakacje powstała nieformalna grupa Młodych Doradców Burmistrza. Inicjatorką była Gabriela Kujawa, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Białymstoku. Przyjęty w środę statut nowej rady stanowi, że kadencja rady trwa 2 lata, a organami są Prezydium Rady i zespoły problemowe. Prezydium składać się będzie z Przewodniczącego Rady, dwóch Wiceprzewodniczących oraz Sekretarza.

Więcej…

 

Dzien dobry mieszkam wspulnie z męzem który jest chory i nie wstaje z łużka. Ja tez jestem chora. Nasz miesięczny dochód to 1000 zł , musimy opłacic mieszkanie kupić gaz i nie wystarcza nam pieniędzy na jedzenie nie wspomne o lekarstwach.Nie prosze o pieniadze tylko prosze o pomoc. Czy może pmóc mi dojśc do opieki i wspulnie zalatwić papiery zeby uzyskać pomoc. Wiesia - taką wiadomość e-mail dostała większość radnych na swoje skrzynki pocztowe.

E-mail został nadesłany przez Wiesławę Miłkowską z adresu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że e-mail został wysłany z komputera w Urzędzie Miasta Grajewo. Udowodniła to podczas dzisiejszej sesji rady miasta radna Marta Gutowska, która w interpelacjach poprosiła burmistrza Adama Kiełczewskiego o wyjaśnienie sprawy.

Więcej…

 

Ponad pięć godzin trwało dzisiejsze wspólne posiedzenie komisji miejskich. Poruszone tematy:

- Tylko 4 radnych było za powołaniem nowej spółki miejskiej - Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Burmistrz Adam Kiełczewski oraz sekretarz Ryszard Wolwark przekonywali, że na wzór Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego oraz Łomżyńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych grajewska spółka miałaby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. Zapomnieli dodać, że założycielami Łomżyńskiego FPK było oprócz Miasta Łomża również Miasto Ostrołęka, Samorząd Województwa Podlaskiego, Powiat Łomżyński oraz gminy Piątnica, Zbójna, Miastkowo i Śniadowo. Natomiast Podlaski Fundusz Poręczeniowy powstał w ramach Polsko-Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości, a terenem jego działania są trzy województwa. Burmistrz twierdził, że spółka będzie tania w utrzymaniu. Prezes miałby pełnić funkcję bezpłatnie, a członkowie rady nadzorczej będą mogli zrezygnować z przyjmowania diety. Wśród przedsiębiorców nie przeprowadzono żadnej ankiety zapotrzebowania na usługi poręczeniowe, a tematem spółki nie została wcześniej zainteresowana Grajewska Rada Przedsiębiorców. Radni zobowiązali burmistrza do podjęcia działań na rzecz porozumienia gminnego w celu powołania funduszu, a następnie negatywnie zaopiniowali przedłożony przez burmistrza projekt uchwały.

Więcej…

 

Zapowiada się ważne wspólne posiedzenie komisji miejskich oraz sesja Rady Miasta Grajewo. Już jutro radni zaopiniują:

- Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych - Burmistrz Grajewa proponuje powołanie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem ma być wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Grajewa poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania dłużnego w drodze udzielania poręczeń zaciąganych przez nich kredytów i pożyczek. Kapitał zakładowy spółki miałby wynieść 150 ty. zł. Zarząd spółki ma składać się z z prezesa, a rada nadzorcza z 3 członków.

- Wiatraki - Zgodnie z porządkiem obrad komisji i sesji radni mają zająć stanowisko w sprawie wiatraków na terenie Grajewa, co nie oznacza jeszcze głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W informacji burmistrza do radnych czytamy, że do Urzędu Miasta wpłynęło 12 pism podpisanych przez 217 osób, w których właściciele działek z terenu objętego zmianą studium oraz inne osoby wyrażają sprzeciw wobec budowy elektrowni wiatrowych. Wobec tak licznych protestów ze strony mieszkańców Grajewa, których przy pozostawieniu lokalizacji turbin wiatrowych nie da się rozpatrzeć pozytywnie, zasadnym wydaje się rozważenie przez Radę Miasta dalszego kontynuowania prac związanych z wykonaniem uchwały. Projekt zmiany studium kosztował miasto 28,9 tys. zł.

Więcej…

 

Na samym początku były pytania o większość w Radzie Miasta. Adam Kiełczewski był osobą znikąd. Pomimo że do Rady nie wszedł ani jeden człowiek z komitetu Lepszego Grajewo, pierwsze działania nowego burmistrza wspierali radni wybrani z komitetów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z czasem do tego grona dołączyły osoby pracujące w jednostkach miejskich. Potem sprawy potoczyły się wedle małomiasteczkowego schematu. Burmistrzowi nikt nie podskoczy, a nawet jeśli ktoś pogroził mu palcem, to zazwyczaj potem podnosił go wysoko udzielając poparcia przedłożonym projektom uchwał. Dziś o współpracy z Radą, wkrótce kultura, rozrywka i współpraca międzynarodowa.


Współpraca z Radą Miasta

Z jednej strony była to kadencja pełna zgrzytów, ale każdego roku niemal jednogłośnie burmistrz otrzymywał absolutorium i podwyżkę wynagrodzenia. Zatem można wnioskować, że dla zdecydowanej większość radnych działania burmistrza podobały się. Dobrą praktyką były spotkania burmistrza z radą przed uchwaleniem budżetu. Z drugiej strony to gra pozorów, bo jak zaspokoić apetyt 21 radnych na inwestycje w ich okręgu wyborczym?

Więcej…

 

Każdy z nas uprawiał, uprawia lub będzie uprawiać jakiś sport. Dla wielu sport to całe życie, dla innych tylko zbędne wydatki. Czy grajewski samorząd wspiera działalność sportową? Czy mądrze wydaje pieniądze? O kim pamięta, kogo pomija? Dzisiaj poddaję ocenie sport w Grajewie. Jutro współpraca z Radą Miasta.


Sport

W tej kategorii oceniam inwestycje w sport, imprezy sportowe, finansowanie sportu. Nie analizuję wyników sportowych grajewian i grajewskich drużyn.

Na początku była zmiana kierownika Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. MOSiR potrzebował świeżego powiewu. Od tego czasu jest większy dostęp do obiektu i radni nie mają już pierwszeństwa gry na hali. Rysą na funkcjonowaniu MOSiR był konflikt między załogą ośrodka a kierownictwem.

W zimie nareszcie można pojeździć w Grajewie na łyżwach. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu w grudniu 2011 r. wystartował Biały Orlik. Tak jak można było przewidzieć, był to strzał w dziesiątkę, a w ferie już nie wieje nudą.

Więcej…

 

Niemal codziennie wychodzimy na ulicę, korzystamy z przestrzeni miejskiej, poruszamy się głównymi drogami Grajewa. Czy dobrze czujemy się w otaczającej nas rzeczywistości? Czy nasze miasto jest zadbane, czyste? Dzisiaj estetyka i porządek w mieście. Wkrótce sport.

 

Estetyka i porządek w mieście

W ostatnim czasie zaszło w tej kwestii kilka pozytywnych zmian. Wydaje mi się, że obecnie miasto jest czystsze niż przez pierwsze 3 lata rządów burmistrza Kiełczewskiego. Może to efekt ciągłych narzekań i próśb o sprzątanie, kierowanych przez radnych na niemal każdej komisji i sesji.

Całkiem sprawnie przebiegła w Grajewie "reforma śmieciowa". Opłaty za śmieci są stosunkowo niskie, ale uchwalone kilka miesięcy temu podwyżki tylko za śmieci segregowane podważyły sens całej idei. Mam nadzieję, że nie odbije się to na ilości śmieci odbieranych w sposób selektywny.

Plus za herb Grajewa w centrum miasta, pojemniki na psie kupy i rozwiązanie kwestii wysypiska na jednej z posesji na ul. Piłsudskiego. Pod budynkiem Urzędu Miasta pojawiły się maszty z flagami, a na skrzyżowaniach ulic nowe słupki z tabliczkami ich nazw. Przy wjeździe do miasta od strony Białegostoku i Łomży zamontowano nowe witacze. Kolejne dwa, od strony Augustowa i Ełku, wedle zapewnień burmistrza miały pojawić się w tym roku. Zakład Administracji Domów Mieszkalnych wyremontował kilka budynków stojących przy głównych ulicach miasta.

Więcej…

 

Dzisiaj na tapetę trafia bezpieczeństwo i porządek publiczny. Miasto nie odpowiada za działania państwowych służb mundurowych, ale bezpieczeństwo to również drogi publiczne, ich oznakowanie, oświetlenie, przejścia dla pieszych, bezdomne psy itp. Jutro estetyka i porządek w mieście.

 

Bezpieczeństwo i porządek publiczny

Próby zreformowania grajewskiej Straży Miejskiej zakończyły się spektakularną porażką. Nie dość, że w jednostce ograniczono liczę etatów, to z tych co pozostali, burmistrz zrobił chłopców do bicia. Brak zaufania do swoich pracowników, szarganie dobrym imieniem jednostki i brak pomysłu na jej dalsze funkcjonowanie miało w efekcie doprowadzić do likwidacji Straży. Decyzją większości radnych tak się stało. Wielu mieszkańców pewnie nie zauważyło zniknięcia strażników. Problemem nie było istnienie jednostki, ale brak pomysłu na jej działanie.

W mieście nadal brakuje monitoringu najniebezpieczniejszych miejsc, chociaż w swojej ulotce wyborczej burmistrz postulował montaż takiego systemu. Pieniądze przekazywane Komendzie Powiatowej Policji na organizowanie ponadnormatywnych patroli policyjnych lepiej posłużyłyby społeczeństwu, gdyby przeznaczone zostały na stworzenie sieci monitoringu miejskiego.

Więcej…

 

Licznik z lewej strony mojego bloga pokazał w ubiegły piątek 100 dni do zakończenia kadencji burmistrza Adama Kiełczewskiego. Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada i będzie to dla wszystkich jedyna okazja do podsumowania minionej kadencji zarówno rady, jak i burmistrza. W grudniu 2012 roku pokusiłem się o ocenę 2 lat rządów Adama Kiełczewskiego. Średnia z ocen wystawionych w 9 kategoriach wyniosła 2,88.

Dzisiaj rozpoczynam publikację artykułów z subiektywną oceną całej kadencji mojego imiennika. Zaczynam od inwestycji, a jutro bezpieczeństwo i porządek publiczny.


Inwestycje

Nierozerwalnie z kadencją Adama Kiełczewskiego kojarzyć się będą basen i Muzeum Mleka. Rozpoczęcie budowy obu obiektów bardzo się opóźniło. W pewnym momencie Urzędowi groziło odebranie dotacji unijnej. Basen to dzisiaj standard, a muzeum to konieczność. Bez uatrakcyjnienia inwestycji nie otrzymalibyśmy zewnętrznego wsparcia finansowego. Przy współudziale posła Edmunda Borawskiego i członka zarządu województwa Jacka Piorunka udało się Kiełczewskiemu "załatwić" basen. Mnie oba obiekty cieszą. Mam tylko nadzieję, że będą nimi zarządzać mądrzy ludzie.

Więcej…

 

Lato na półmetku, wyborcza jesień blisko, więc i przetargi nabierają tempa.

W lipcu grajewski Urząd Miasta ogłosił zamówienie na budowę drogi pożarowej w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 (kanalizacja deszczowa i oświetlenie zewnętrzne). Postępowanie zostało unieważnione, gdyż wpłynęła jedna oferta, której cena przewyższała kwotę jaką Miasto zaplanowało na tę inwestycję.

1 sierpnia UM ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty na budowę nawierzchni ulicy Baśniowej. Za 108 tys. zł drogę z kostki betonowej wykona grajewska firma SAM-POL.

Wczoraj na stronie BIP pojawiło się zaproszenie do złożenia oferty cenowej na wykonanie oświetlenia w ul. Lawendowej. Firmy mają czas na złożenie oferty do 18 sierpnia. Termin wykonania zamówienia to 30 dni od daty podpisania umowy.

W lipcu rozstrzygnięto przetarg na budowę nawierzchni jezdni i chodników na os. Przekopka (II etap prac). Zadanie obejmuje swym zakresem budowę nawierzchni jezdni w ul. Przekopka oraz budowę nawierzchni jezdni w ul. Owocowej (z kostki betonowej). Inwestycję za 405 tys. zł wykona BUD-MAX z Grajewa.

fot. Mieszkańcy ul. Lawendowej już niedługo doczekają się oświetlenia.

 

Burmistrz Grajewa już niedługo skieruje pod obrady Rady Miasta dwa projekty uchwał: w sprawie zatwierdzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Grajewa i w sprawie odstąpienia od sporządzenia zmiany Studium.

Tak wynika z odpowiedzi na moje zapytanie z 2 lipca br. odnośnie przyszłości farmy wiatrowej w granicach Grajewa. Termin przedłożenia obu uchwał uzależniony jest od otrzymania od Jednostki Projektowej kompletnego projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany Studium. Winno to nastąpić w ciągu 30 dni po rozpatrzeniu uwag do projektu studium wniesionych w trakcie jego wyłożenia.

W sierpniu 2011 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium. W zmienionej uchwale zapisano, że "podstawowym celem zmiany studium jest zmiana struktury przestrzennej miasta w zakresie wyznaczenia terenów pod lokalizację farm wiatrowych i usług". Podczas sesji w lutym 2014 r. burmistrz Adam Kiełczewski powiedział, że Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna negatywnie odniosła się do budowy farmy w granicach Grajewa.

Więcej…

 

Przejście dla pieszych na ul. Piłsudskiego (naprzeciwko starej Poczty) zostało oznakowane znakiem D-6 na fluorescencyjnym tle. To efekt mojej interwencji w białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W tej sprawie wystosowałem pismo również do burmistrza Grajewa Adama Kiełczewskiego. Prosiłem w nim, aby władze miasta ze swojej strony również zawnioskowały o poprawę bezpieczeństwa na tym przejściu, chociażby poprzez zastąpienie tradycyjnej biało-czarnej zebry wyrazistą czerwienią i szorstką powierzchnią lub montażem pojedynczego światła ostrzegawczego. W zamian otrzymałem tylko krótką informację, że moja interpelacja została przekazana do Białegostoku. Nie była to nawet odpowiedź na interpelację, tylko kopia pisma wysłanego do oddziału GDDKiA (jednozdaniowego).

Zlekceważono moją interpelację, dlatego poprosiłem burmistrza o uzupełnienie odpowiedzi. 18 lipca br. otrzymałem dokument o treści "wystąpiliśmy pismem z dnia 16.06.2014 do GDDKiA w Białymstoku. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi". Widać jak GDDKiA traktuje burmistrza Grajewa, bo ja odpowiedź od zastępcy dyrektora GDDKiA otrzymałem.

 

45 nowych słupków z nazwami ulic pojawiło się w grajewskiej przestrzeni. Tabliczki zakupił Urząd Miasta, a słupki... Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Grajewie.

W listopadzie ubiegłego roku Urząd Miasta wystosował zapytanie ofertowe w trybie rozeznania cenowego pisemnego na wykonanie zamówienia publicznego pn.: wykonanie tablic z nazwami ulic z blachy ocynkowanej z uchwytami do mocowania. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma UTAL Sp. z o. o. z Poznania-Gruszczyna. Firma za 1 sztukę zaproponowała 104,55 zł brutto. Same tabliczki kosztowały zatem miasto ok. 5 tys. zł.

Słupki ze stali nierdzewnej zakupił grajewski PUK. Pracownicy spółki byli odpowiedzialni także za ich montaż.

W takiej sytuacji nasuwają się pytania. Czyje są słupki? Miasta czy spółki? Czy zakup słupków jest zgodny ze statutową działalnością spółki? Po co podzielono zamówienie? Czy tak było taniej? Czy dzielenie takiego zamówienia jest zgodne z prawem? Na te i inne pytania powinna moim zdaniem odpowiedzieć Komisja Rewizyjna Rady Miasta Grajewo.

 

Dzisiaj wysłałem do białostockiego oddziału Zakładu Linii Kolejowych wniosek z prośbą o remont lub demontaż zardzewiałych metalowych ścianek zlokalizowanych wzdłuż ulicy Szkolnej w Grajewie (naprzeciwko ogrodzenia Cmentarza Parafialnego).

Ścianki od wielu lat są w opłakanym stanie. Szpecą przestrzeń miejską i stwarzają wrażenie zapomnianych. Czekam na odpowiedź PKP.

Generalnie tereny PKP pozostawiają wiele do życzenia. Płot wzdłuż ul. Kolejowej i Szkolnej jest dziurawy i zarośnięty różnymi krzakami. Obszar wzdłuż torów jest zabrudzony i zarośnięty.

Przez cztery lata nie słyszałem, aby władze miasta podejmowały jakiekolwiek rozmowy z PKP mające na celu uporządkowanie tego terenu. Kolejne cztery lata zmarnowane.

 

Ostatnimi czasy hasło "budżet obywatelski" zrobiło karierę w wielu polskich miastach. Instytut Obywatelski w publikacji Budżet partycypacyjny: ewaluacja pokusił się o dokładne zanalizowanie realizacji wszystkich budżetów obywatelskich w Polsce, oceniając zarówno sam proces, jak i jego efekty.

Raport jest umiarkowanie krytyczny, ale podaje też wiele przykładów miast – Dąbrowę Górniczą, Łódź czy Gdańsk Wrzeszcz, w których budżet partycypacyjny potraktowano poważnie, opierając się na dużym zaufaniu do mieszkańców.

Jak w tym zestawieniu wygląda grajewski budżet obywatelski? W zestawieniu ilości środków przyznanych do budżetu partycypacyjnego wypadamy blado. Przypomnijmy, że na propozycję wnioskodawców (1 mln zł), odpowiedzią burmistrza Kiełczewskiego była kwota 100 tys. zł. Generalnie burmistrz był przeciwnikiem uchwalenia BO na 2014 rok. Najpierw twierdził, że jest już za późno, ale potem nie miał problemów z chwaleniem się nieswoim pomysłem na marcowym forum samorządowym POdlaskie 2020.

Miasta mniejsze i podobnej wielkości zarezerwowały na BO: Kargowa - 200 tys. zł, Mrągowo - 200 tys. zł, Międzychód - 295 tys. zł, Jarocin - 300 tys. zł, Wieruszów - 300 tys. zł, Łowicz - 400 tys. zł, Kórnik - 500 tys. zł, Milicz - 1 mln zł. Tym samym grajewski udział BO w całkowitym budżecie samorządu jest jednym z najniższych - 0,132%.

Więcej…

 

26 czerwca br. Urząd Miasta ogłosił wyniki zapytania ofertowego na opracowanie koncepcji urządzenia placu zabaw dla dzieci w parku przy ul. Strażackiej wraz z dostawą i montażem zaplanowanych urządzeń. Projekt utworzenia placu zabaw otrzymał 1607 głosów mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok.

Spośród trzech firm, do których skierowano zapytanie, najkorzystniejszą ofertę przedłożyła firma Croquet ze Szczodrych k/Wrocławia. Wartość brutto na zestaw wymaganych urządzeń zaproponowana przez firmę to 72 tys. zł. Pozostałe firmy, z Koszalina i Szudziałowa, oszacowały inwestycję odpowiednio na 90 tys. zł i 89 tys. zł.

Więcej…

 

Na początku lipca pisemnie zapytałem Burmistrza Miasta Grajewo o przychody z udostępnienia powierzchni reklamowej przez miasto i miejskie jednostki organizacyjne pod banery jednej z gazet, a od niedawna również portalu internetowego.

Reklamy pojawiły się na przełomie marca i kwietnia na ogrodzeniach parku przy ul. Wojska Polskiego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w przejściu na ul. Wojska Polskiego prowadzącym do kładki nad torami kolejowymi.

W odpowiedzi z 8 lipca br., podpisanej przez zastępcę burmistrza Zygmunta Kruszyńskiego czytamy, że  "przeprowadzono procedurę zmierzającą do zawarcia umowy dzierżawy na umieszczenie banerów reklamowych na ogrodzeniach nieruchomości stanowiących własność miasta z wydawcą gazety - z dniem 1 lipca 2014 r. Czynsz dzierżawy ustalono miesięcznie w wysokości 30,00 zł, do czynszu dolicza się podatek VAT w wysokości 23%. Przygotowana umowa została wysłana do wydawcy gazety, w celu jej podpisania."

Więcej…

 

Tydzień temu zawnioskowałem do burmistrza Grajewa o obniżenie krawężników na przejściu dla pieszych na ul. Wąskiej (na skrzyżowaniu z ulicą Szkolną).

Od lat wysokie krawężniki na przejściu dla pieszych są dużym utrudnieniem dla osób starszych, niepełnosprawnych, osób prowadzących wózek dziecięcy i rowerzystów przeprowadzających przez przejście swoje rowery.

Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu dojdzie do likwidacji tej bariery architektonicznej. Do tej pory obniżono krawężniki na ul. Piłsudskiego, Konopskiej (w dwóch miejscach) i Kolejowej.

 

 

Kolejne doniesienia prasowe zmuszają mnie do przedstawienia Państwu szczegółów akcji z 17 czerwca:

- Warszawa, ok. godz. 6.20. Do mojego mieszkania przychodzą policjanci. Bez nakazu, na zlecenie KPP w Grajewie przesłuchują mnie w sprawie rzekomo ściągniętego ponad 2 lata temu filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł". Jestem w tej sprawie przesłuchany dwukrotnie. Raz w charakterze świadka, drugi raz - nie wiem w jakim charakterze. Przeszukanie mieszkania kończy się zajęciem moich komputerów i pendrivów. Podczas przesłuchania nie pada ani razu pytanie o nielegalne oprogramowanie.

- Grajewo, ok. godz. 6.30. Do mojego domu wchodzą grajewscy policjanci. Bez nakazu zajmują dysk twardy rodzinnego komputera oraz niemal wszystkie płyty CD i DVD gromadzone we wcześniejszych latach (w tym będące własnością rodziny). Najwcześniejsze płyty pochodzą z ok. 2011 roku. Ojcu i bratu policjanci mówią, że szukają filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

- 18 czerwca KPP w Grajewie wnosi do Prokuratora Rejonowego w Grajewie o zatwierdzenie przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez mnie w Warszawie. W uzasadnieniu czytam, że "powyższa czynność procesowa podyktowana była uzasadnionym podejrzeniem znajdowania się w w/wym. miejscu oprogramowania komputerowego uzyskanego bez zgody osoby uprawnionej.

- 23 czerwca prokurator zatwierdza przeszukanie w Warszawie.

- 30 czerwca mojemu pełnomocnikowi odmówiono na grajewskiej komendzie Policji wglądu w akta sprawy, i to nawet w karty tych czynności, w których uczestniczyłem. Kto zawiadomił Policję o domniemanym przestępstwie posiadania oprogramowania komputerowego uzyskanego bez zgody osoby uprawnionej? Pełnomocnikowi odmówiono takiej informacji.

 

Każdy metr utwardzonej nawierzchni ulicy w Grajewie cieszy. Na ulicy Sadowej trwa budowa 170-metrowego odcinka.

Przetarg na budowę nawierzchni jezdni, kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej na odcinku ul. Jaśminowa - ul. Miła wygrała grajewska firma "UNIROL". Była to jedyna oferta, która kosztuje miasto 343 tys. zł. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 340 tys. zł.

Może trochę dziwić, że w przypadku tak małej inwestycji nie ogłoszono przetargu jeszcze raz, tak aby cena była niższa od tej zaplanowanej. Do tej pory magistrat tak robił. Wielokrotnie słyszeliśmy, że miasto na przetargach oszczędzało. Tym razem będzie musiało dołożyć kilka złotych.

Martwi mnie inna rzecz. Krótkowzroczność decydentów. Budowany odcinek ulicy ma niższy poziom od sąsiadujących z nim ulic Jaśminowej i Lawendowej. Co więcej, asfalt będzie się kończył na skrzyżowaniu z ulicą Miłą, czyli wyżej położona część ulicy Sadowej zostanie drogą gruntową. Podczas ulew i wiosennych roztopów piasek z górnej części Sadowej, z Lawendowej i Jaśminowej będzie zatykał kanalizację deszczową. Jeśli w przyszłym roku nastąpi kontynuacja prac na tym osiedlu moje obawy będą niezasadne.

 

Zdarzenie z 17 czerwca nie ma żadnego wpływu na moją działalność na rzecz mieszkańców Grajewa. Żaden lokalny układ nie uniemożliwi mi informowania Państwa o podejmowanych przeze mnie inicjatywach, wytykania niekompetencji, zaniechań i kłamstw władz miasta. Stronę mogę aktualizować z każdego komputera :)

Wczoraj otrzymałem dobrą wiadomość z białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W piśmie od zastępcy szefa oddziału Elżbiety Urwanowicz czytamy, że przejście dla pieszych na ul. Piłsudskiego (naprzeciwko starej Poczty) zostanie oznakowane znakiem D-6 umieszczonym na fluorescencyjnym tle. Jest to odpowiedź na mój wniosek dotyczący poprawy bezpieczeństwa na wspomnianym przejściu. Żałuję, że przejście nie zostanie pomalowane na czerwono, ale lepszy rydz niż nic.

fot. www.portal.piotrkow.pl

Kopiowanie i rozpowszechnianie treści artykułów wymaga zgody właściciela strony.

 

Radny jest osobą zaufania publicznego, dlatego należy się Państwu informacja dotycząca zdarzenia, które spotkało mnie i moją rodzinę kilkanaście dni temu.

Prawdą jest, że w dniu 17 czerwca 2014 r. zostałem przesłuchany w charakterze świadka. Do dnia dzisiejszego nie jestem, ani nie byłem podejrzanym, ani tym bardziej oskarżonym w jakiejkolwiek sprawie.

Faktem jest również, że policja jednocześnie w obu miejscach, w których mieszkam tj. w Warszawie oraz w Grajewie przeprowadziła czynności operacyjne, w tym przeszukanie. Przeszukania w obydwu miejscach odbyły się bez nakazu i tylko jedno z nich zostało zatwierdzone przez właściwy organ we właściwym czasie.

Dodatkowo czynności z zakresu postępowania przygotowawczego tj. zajęcie komputerów i innych nośników danych przeprowadzone w Grajewie, gdzie mieszkam, i w Warszawie, w miejscu którym przebywam, nie zostały jeszcze zatwierdzone. Funkcjonariusze grajewskiej policji zajęli dysk twardy komputera, z którego korzysta głównie moja rodzina, a także większość płyt CD i DVD. Zabrano wszystkie nośniki z rodzinnymi zdjęciami, w tym te z pogrzebów moich najbliższych.

Więcej…

 

Trzy tygodnie temu  wystosowałem do burmistrza Grajewa pismo w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych zlokalizowanym na ul. Piłsudskiego w Grajewie (między przejazdem kolejowym i ul. Ks. Jerzego Popiełuszki). Prosiłem w niej o interwencję w tej kwestii w białostockim oddziale GDDKiA. W zamian otrzymałem tylko krótką informację, że moja interpelacja została przekazana do Białegostoku.

Nie była to nawet odpowiedź na interpelację, tylko kopia pisma wysłanego do oddziału GDDKiA. Z formalnego punktu widzenia nie otrzymałem w terminie odpowiedzi na pismo. Nie to jest jednak kluczowym problemem. Władze miasta bagatelizują sprawę przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego. W odpowiedzi na interpelację chciałem przeczytać, że burmistrz we własnym imieniu zasygnalizował potrzebę lepszego oznakowania przejścia. Liczyłem, że Adam Kiełczewski poprosi o pomoc grajewską Policję. Jego bardzo dobre relacje z komendantem powiatowym Policji z pewnością ułatwiłyby rozmowę z przedstawicielami GDDKiA.

Więcej…