Nie chcemy wyższych diet - będzie projekt
Kontakt
tel. 691 350 731

jankowskidosejmu@gmail.com

Jestem na Facebooku
Stronę odwiedza:
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

W dniu dzisiejszym w internetowym wydaniu Gazety Współczesnej ukazał się artykuł na temat diet grajewskich radnych. W związku ze wzrostem płacy minimalnej, automatycznie do góry pójdą nasze diety, które w uchwale Rady Miasta Grajewo z 27 kwietnia 2007 r. (zmienionej uchwałami z 2 grudnia 2008 r. oraz 22 lutego 2011 r.) zostały powiązane właśnie z wysokością płacy minimalnej. Ta ostatnia jest  regulowana przez rząd, co oznacza, że radni nie mają wpływu na jej wzrost.

Inną sprawą jest fakt, że to radni ustalają zasady przyznawania diet radnych. W innych gminach niekoniecznie diety powiązane są z płacą minimalną. Stosowane są m.in. zryczałtowane kwotowe określenie wysokości diety.

W związku z zaistniałą sytuacją, członkowie Klubu Radnych Porozumienie dla Grajewa, w skład którego wchodzą radni z Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, zadecydowali o przygotowaniu projektu uchwały zmieniającej uchwałę z dnia 27 kwietnia 2007 r. w sprawie ustalenia zasad przyznawania oraz wysokości diet radnych Rady Miasta Grajewo. Projekt uchwały będzie tak skonstruowany, aby od stycznia przyszłego roku diety radnych pozostały na obecnym poziomie.

Powstrzymanie wzrostu wysokości diet ma uzasadnienie zarówno społeczne, jak i finansowe. Pozostawienie obowiązującej uchwały będzie oznaczało, że więcej pieniędzy z budżetu miasta będzie musiało być przeznaczone na funkcjonowanie rady miasta. Ponadto nie jest nikomu miło, gdy słyszy, że w radzie jest tylko dla pieniędzy i kombinuje jakby tutaj podwyższyć sobie dietę.

Projekt zostanie przedłożony przewodniczącemu rady w następnym tygodniu.

Ps. Jako szeregowy radny otrzymuję miesięcznie dietę w wysokości 831,60 zł.