2011 X-XII
Kontakt
tel. 691 350 731

jankowskidosejmu@gmail.com

Jestem na Facebooku
Stronę odwiedza:
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Od co najmniej pół roku grajewscy radni wiedzieli o zamiarach Burmistrza Adama Kiełczewskiego dotyczących łączenia szkół w zespoły. Projekt uchwały intencyjnej nie był dla nikogo zaskoczeniem, jednakże podczas czwartkowej XVI sesji Rady Miasta Grajewo odbył się swego rodzaju teatr.

O takim, a nie innym podniesieniu ręki bardzo często decydowały koneksje rodzinne, towarzyskie, lub presja środowiska. Argumenty miały już niewielkie znaczenie, ponieważ każdy z radnych wyrobił sobie opinię na ten temat dużo wcześniej. Na szczęście debata nad utworzeniem zespołów miała charakter merytoryczny, a emocje zostały utrzymane na wodzy.

Dyskusji przysłuchiwały się dziesiątki nauczycielek oraz przedstawiciele rodziców i związków zawodowych. Szkoda, że wszystkie te osoby przyszły z negatywnym nastawieniem do zmian. Na sali zabrakło pracowników Zespołu Szkół Miejskich nr 1, którzy posiadają 10-letnie doświadczenie związane z funkcjonowaniem zespołu szkół. Zabrakło szczególnie tych, którzy chwalą sobie takie rozwiązanie. Szkoda, że związki zawodowe nie reprezentują również tej grupy nauczycieli.

Więcej…

 

Ostatni tydzień grajewskich radnych upłynął pod znakiem zespołów szkół oraz budżetu na rok 2012. Wszystkie trzy komisje miejskie pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały intencyjnej w sprawie połączenia Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz SP nr 4 z PG nr 3. Podobnie jak jest to w przypadku Miejskiego Zespołu Szkół Miejskich nr 1 (czyli SP nr 1 i PG nr 1), od września miałyby powstać ZSM nr 2 i ZSM nr 3. W lutym burmistrz przedłoży radzie projekt w sprawie połączenia szkół.

Jak zapewniali burmistrz oraz sekretarz miasta, zmiana ma mieć charakter wyłącznie administracyjno-organizacyjny, a więc taki sam charakter mają mieć oszczędności uzyskane w efekcie utworzenia zespołów. Z obecnych pięciu stanowisk dyrektorskich pozostaną trzy (zmniejszy się również liczba wicedyrektorów oraz sekretariatów). Część radnych oraz przedstawicieli oświaty kwestionowało podjęcie uchwały intencyjnej. Ich zdaniem reorganizacja jest nieprzygotowana, a oszczędności niewielkie. Większość  dyskusji poświęcono etatom nauczycielskim. Zdaniem jednych są one zagrożeniem, drudzy uważają, że zespoły pozwolą na znalezienie nauczycielom brakujących godzin lekcyjnych. O dobru uczniów mówiono niewiele.

Więcej…

 

 

Niektórzy "dziennikarze piszą, bo nie mają nic do powiedzenia, a mają coś do powiedzenia, ponieważ piszą".

Karl Kraus

 


 

 

Na najbliższych posiedzeniach komisji miejskich oraz sesji rady miasta grajewscy radni zajmą się budżetem na 2012 rok. Z projektu wynika, że dochody miasta wyniosą 59 mln zł, a wydatki ponad 65,5 mln zł.

Najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki związane z oświatą i wychowaniem, tj. 23,8 mln zł. W tym roku na ten cel wydatkowano również 23,8 mln zł, co może oznaczać, że władze miasta planują w tym obszarze pewne oszczędności. Już za kilka dni radni będą dyskutować nad uchwałą w sprawie zamiaru połączenia SP nr 2 z PG nr 2 oraz SP nr 4 z PG nr 3.

Na opiekę społeczną w 2012 r. zaplanowano 11 mln zł (podobnie jak w 2011 r.). Utrzymanie MOPS-u kosztować będzie miasto 1,3 mln, a prowadzenie Domu Dziennego Pobytu dla rencistów i emerytów 149 tys. zł (w zeszłym roku było to 252 tys. zł). Wydatki na realizację programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" wyniosą 381 tys. zł (60% wydatków pokrywa państwo).

Więcej…

 


 
Więcej artykułów…